Після вторгнення в Україну деякі з найбільших світових хімічних компаній розпочали вихід з російського бізнесу. Американське хімічне товариство (American Chemical Society) в статті свого журналу Chemical & Engineering News (C&EN) проаналізували кроки таких компаній.
Військове вторгнення Росії в Україну зробило РФ ізгоєм для транснаціональних компаній, у тому числі виробників хімічної промисловості. Щодалі тиск на хімічні компанії посилюється. Зокрема, у зверненні 15 березня президент України Володимир Зеленський назвав найбільшу в світі хімічну компанію BASF і фармацевтичні компанії Bayer і Sanofi серед «великих корпорацій, які досі спонсорують російську військову машину і не покинули російський ринок, хоча їм треба було зробити це негайно».
BASF має 12 хімічних виробництв у Росії, на яких працює близько 700 осіб. Також компанія є мажоритарним партнером Wintershall Dea – нафтогазової компанії, яка веде велику операційну діяльність в країні. BASF заявляє, що не веде нового бізнесу в Росії та Білорусі з 3 березня. У повідомленні, надісланому електронною поштою, сказано: «Винятком є продукти, які підтримують виробництво харчових продуктів, оскільки війна може спровокувати глобальну продовольчу кризу». BASF також стверджує, що дотримується чинних законів і правил: «Ми беремо на себе відповідальність за безпеку наших хімічних виробничих об’єктів у Росії та продовжуємо їх обслуговування».
Dow, найбільший виробник хімічної продукції в США, повідомив C&EN в електронному листі, що компанія призупинила усі закупівлі сировини та енергоресурсів з Росії. Компанія стверджує, що також «значно скоротила свої операції та пропозиції продуктів у РФ» та зупинила інвестиції. Проте Dow додає, що все ще постачає в Росію «обмежені товари першої необхідності, включаючи упаковку для харчових продуктів, засоби гігієни, миючі та санітарні засоби та товари для дому». В Росії Dow керує заводом з дисперсії полімерів і володіє часткою спільного підприємства з виробництва поліуретанових продуктів. Компанія заявляє, що надає підтримку в евакуації співробітників та їхніх сімей в Україні, а також прагне зробити це для своїх російських працівників.
Один з найбільших в Європі виробників хімічних продуктів бельгійська компанія Solvay призупиняє діяльність і нові інвестиції в Росії. Компанія також призупиняє виплату дивідендів, які отримує від компанії «РусВініл», спільного підприємства з виробництва полівінілхлориду з російським виробником хімії «Сибур». «РусВініл» є однією з найбільших за іноземними інвестиціями хімічних компаній Росії, відкриття якої в 2014 р. вартувало $1,6 млрд.
Clariant призупиняє бізнес в Росії. Швейцарська компанія має торговий офіс і лабораторію в Москві і отримує 2% від усіх своїх об’ємів продаж, що становить близько $94 млн. Компанія також керує заводом каталізаторів в Україні. «Ми піклуємося про наших 146 співробітників та їхні сім’ї в Україні, і ми робимо все, що в наших силах, щоб підтримати їх», – заявив Конрад Кейзер, генеральний директор Clariant.
Американський виробник нафтохімічної промисловості LyondellBasell Industries заявляє, що не вступатиме в нові операції або відносини з російськими державними структурами. Також компанія має намір припинити ділові відносини з такими організаціями «наскільки це юридично можливо». LyondellBasell Industries має два офіси в Росії. «Я спостерігаю за трагічними та неспровокованими нападами, що відбуваються в Україні, і засуджую акти агресії та насильства проти українського народу», – йдеться у заяві Кеннета Лейна, виконуючого обов’язки генерального директора LyondellBasell.
DuPont заявляє, що призупиняє бізнес-операції в Росії та Білорусі. Ця американська компанія керує інноваційним центром у Москві.