Статті журналу


«Терра-Пак» сертифікував скотч та стретч-плівку



Поки експортоорієнтовані компанії розпрацьовують нові логістичні шляхи доставки товарів, «Терра-Пак» отримав халяльний сертифікат на пакувальні матеріали.  Що це означає? Тепер виробники халяльної продукції можуть пакувати її у сертифіковані по стандарту «Халяль» пакувальні матеріали.

World of Packaging дізнавався, як проходила сертифікація у директора «Терра‑Пак» Ростислава Дем’яновича та головного технолога  Миколи Поради.

Кореспондент: Чи планував «Терра-Пак» сертифікацію за стандартом «Халяль»?

Микола Порада: «Халяль» – похідне від арабського слова «al-halal» – те, що дозволено. Це поняття асоціюється насамперед із продуктами харчування, які дозволені для вживання мусульманам, виготовлені згідно з нормами і канонами «Халяль». Скажу відверто: у наших планах такої сертифікації не було.

В Україні сертифікати «Халяль» потрібні виробникам харчових продуктів, які вийшли чи планують вийти на експортні ринки мусульманських країн або ж підприємствам, що фокусуються на споживачах, які дотримуються канонів мусульманської традиції.

Однак, таким компаніям потрібні сертифікати не тільки на халяльні продукти харчування, а й на пакувальні матеріали, в які їх пакують. Сертифікація «Халяль» у галузі пакувальних матеріалів в Україні не є широко розповсюдженою. Наявність сертифікату означає, що процес виробництва продукції відповідає нормам «Халяль», а сама пакувальна продукція є халяльною.

Кореспондент: Хто ініціював сертифікацію пакувальної продукції згідно зі стандартом «Халяль»?

М.П.: Якщо на ринку є запит, «Терра-Пак» з готовністю реагує.

Наш харківський офіс отримав запит на халяльні пакувальні матеріали від клієнта, що спеціалізується на морепродуктах для експорту до країн Близького Сходу. Халяльні сертифікати на пакувальну продукцію також можуть бути затребувані закладами близькосхідної кухні, клієнтами яких є мусульмани.

Розглянувши питання можливості сертифікації нашої продукції, ми без зволікань стартували.

Кореспондент: Як довго тривала процедура сертифікації?

М.П.: Загалом, якщо всі чинники сприяють і все складається якнайкраще, можна вкластися в один місяць. Це за сукупності ідеальних умов.

У нас так не вийшло з кількох причин.

Процес сертифікації був перерваний військовими діями. Оскільки Центр Сертифікації «Халяль» знаходиться в Києві, він на період загострення військового протистояння вимушено призупиняв роботу.

Вагомий фактор, що вплинув на терміни сертифікації – відсутність у деяких наших постачальників сировини повного пакету документів, необхідного нам для сертифікації, бо деякі з цих документів не є обов’язковими і раніше цих паперів у них ніхто не вимагав. 

Підготовка постачальниками таких документів зайняла певний час.

Отже, з моменту старту робіт по сертифікації у середині грудня 2021 р. до моменту отримання сертифікату в середині квітня 2022 р. пройшло 4 місяці. Впевнений, якщо б не війна та відсутність у постачальників певних документів, цей термін міг бути коротшим.

Кореспондент: Які основні етапи пройшов «Терра-Пак» у процесі сертифікації?

М.П.: У процесі отримання сертифікату ми пройшли такі етапи:

  1. Подання заявки до Центру Сертифікації «Халяль».
  2. Розгляд заявки Центром Сертифікації.
  3. Прийняття рішення Центром щодо принципової можливості отримання сертифіката.
  4. Отримання від Центру Сертифікації переліку документів, які потрібно надати. Серед них: технічні умови, регламенти, технічні інструкції, блок-схеми виробництва, санітарно-гігієнічні висновки та специфікації на сировину, що використовується у виробництві продукції, опитувальники тощо.
  5. Збір необхідних та підготовка відсутніх документів, у тому числі – постачальниками сировини.
  6. Надсилання пакету документів на розгляд.
  7. Розгляд документації Центром Сертифікації, уточнення деталей по виробництву.
  8. Повний аудит виробництва стретч-плівки та клейкої стрічки. Аудитори Центру Сертифікації ретельно перевіряють, чи виробництво проходить згідно поданої документації та чи не суперечить засадам «Халяль».
  9. Звіт комісії про аудит.
  10. Рішення Центру Сертифікації «Халяль». Видача сертифікату.

І ось тепер у «Терра-Пак» є сертифікати «Халяль» на таку продукцію: стретч-плівка та клейка стрічка (скотч). Українською та англійською мовами.

Кореспондент: Чи є особливі вимоги до працівників виробництва для даної сертифікації?

М.П.: Присутні жорсткі вимоги, більшість із яких актуальні для працівників харчового виробництва: доступ до чистої води, туалетні кімнати, роздягальні, медогляд тощо.

Кореспондент: Чи були зауваження до «Терра-Пак» у процесі сертифікації?

М.П.: Фактично не було.

Кореспондент: Цей сертифікат є міжнародним?

М.П.: Український Центр Сертифікації «Халяль» акредитований національними акредитаційними агенціями Об’єднаних Арабських Еміратів (EIAC) та Малайзії (JAKIM) – одними з найбільш авторитетних організацій такого типу у світі. Тому можна з упевненістю сказати, що ці сертифікати визнаються мусульманами практично всіх країн.

Кореспондент:  Що підтверджує сертифікат «Халяль»?

М.П.: Сертифікат підтверджує, що на підприємстві у процесі виробництва на жодному з етапів не використовуються м’ясо, жир, кров, шерсть свині чи інших тварин, такі речовини, як желатин, колаген, тваринні білки. Також не використовуються засоби, що містять алкоголь. Крім того, сертифікат підтверджує, що жоден із заборонених матеріалів не може випадково потрапити в процесі виробництва у продукцію.

На перший погляд може видатись, що вищеперелічені речовини і так не повинні застосовуватись у виробництві пакувальних матеріалів, але, наприклад, використання щіток із натуральної шерсті чи миючих засобів на основі спирту при очищенні лінії виробництва і технологічна неможливість їх заміни на дозволені аналоги може стати на заваді отримання сертифіката. Тобто, є деякі неочевидні моменти, які можуть впливати на процес сертифікації.

Кореспондент: Який головний висновок у процесі сертифікації Ви для себе зробили?

М.П.: Документацію на виробництво потрібно завжди підтримувати в актуальному стані. Йде мова про відповідність документації реаліям процесу виробництва та законодавству. Тоді не буде проблем.


«На даній сертифікації не зупиняємось», — директор «Терра-Пак» Ростислав Дем’янович:  

Дякую працівникам, які ініціювали та обгрунтували доцільність процесу сертифікації згідно стандарту «Халяль», а саме – Тетяні Лобизенко та Миколі Пораді. А також всім працівникам, причетним до процесу сертифікації – за активну участь;  головному технологу Миколі Пораді  – за кваліфіковане курування складного процесу.

Окрема подяка Центру сертифікації «Халяль», зокрема Юрію Шалатоніну, за проведений аудит й високу оцінку налагодження виробничих процесів на нашому підприємстві.

На даній сертифікації не зупиняємось – ми йдемо далі! Але про це згодом.


Довідка: «Терра-Пак» – приватне підприємство, що спеціалізується на виробництві полімерних пакувальних матеріалів (скотч, стретч-плівка, бульбашкова плівка, ПП- та малярна стрічка). Засноване на Львівщині у 2005 р. Ростиславом Дем’яновичем та Ігорем Бойком. Підприємство володіє виробничими потужностями у Львівській, Київській областях та м. Києві. «Терра-Пак» має розгалужену мережу філій по Україні та власний автопарк, що забезпечує швидку доставку продукції клієнтам.