Технології


Проект «Сучасна модель системи енергозабезпечення хлібопекарського підприємства». Підсумки



23 березня 2023 року відбулась третя конференція циклу «Бізнес-трансформації на агроринку», яка організована Hard Skills Consulting.Звіт про конференцію можна розглянути на сайті за посиланням.  В модулі «Енергетична незалежність агрокомпаній»  СЕО та акціонер компанії HD-Group  Борис Шестопалов повідомив про досягнення в  забезпеченні   підприємств HD-Grouр основним і резервним паливом, впровадження СЕС і газових генераторів для автономного виробництва електроенергії підприємствами борошняного та хлібопекарського напрямків. В доповіді Бориса Шестопалова хлібопекарську галузь повинні зацікавити умови і висновки щодо використання для власного хлібного  бізнесу біометану  і  скрапленого вуглеводного палива LPG та практичне впровадження СЕС, які  були також  освітлені і  на панельній дискусії РІО Марко Пак «Сучасна модель системи енергозабезпечення хлібопекарського підприємства» .

БІОГАЗ. Пряма мова з доповіді: «Для підвищення надійності енергопостачання наших підприємств, планується будівництво двох біометанових станцій. Запланована біометанова станція на нашому підприємстві  у м.Запоріжжя повинна вийти на виробництво орієнтовно 8,37 млн. кВт*год електричної та 5700 Гкал теплової енергії, при цьому, встановлена електрична потужність когенераційної установки  на біогазі буде складати орієнтовно 1,2МВт. Розрахунковий вихід СН4(біометану) складає 2,32 млн. нм3 СН4/рік.Інвестиції складуть орієнтовно 3,5-4,0 млн. євро.» кінець прямої мови. 

Для більшості підприємств хлібопекарської галузі, які не мають доступу до дешевої сировини для власного виробництва біометану, його застосування буде залежати від логістики   постачання і ціни, яка зараз передбачається 650-750 евро за 1000м3. Тому для хлібопекарських підприємств галузі на часі  залишається використання таких видів палива: природний  газ; дизель; пелети із дервини; і  резервно - скраплений пропан-бутан LPG.  

Щодо використання пронан-бутанового палива Борис Шестопалов повідомив наступне, кріншот з доповіді:

Суттєве практичне досягнення HD-Grouр має  в застосуванні для власного виробництва сонячних електростанцій (СЕС). Так в  травні 2022 році  за схемою рис.1 впровалжена СЄС потужністю  300 кВт для власного забезпечення електроенергією ТОВ «Запоріжмлин».

Рис.1  Схема мережевої СЕС  на 300 квт для ТОВ «Запоріжмлин».

Річне споживання в електричній мережі СЕС становитиме 2 542 593 кВт год.

 Представляю економічне обґрунтуванням представленої в   інформаційно-технічному проекті РІО Марко Пак  «Сучасна модель системи енергозабезпечення хлібопекарського підприємства»  пропозиції щодо раціонального використання  різних видів палива для  хлібопекарської галузі.  З допомогою компанії  «Укравтономгаз»  відслідкували економічну доцільність використання палива, для чого провели аналіз на прикладі  хлібозаводу, спроектованого за раціональною тепловою схемою (рис.1) і оприлюдненою раніше на сайті  https://www.packaging.com.ua.

Рис. 2 Раціональна  теплова схема пекарського цеху хлібозаводу з використанням резервних видів палив і утилізацією тепла вихідних газів. Схема розрахована на  споживання   1125 кВт теплової енергії  і  150 кВт електричної енергії, що віповідає продуктивності 1800кг/год хлібобулочних виробів.

Таблиця1. Порівняння витрат на  різні види палива, рекомендуємих на виробництво теплової енергії в схемі  хлібозаводу  рис.2.  Скріншот з  з сайту  ukravtonomgaz.ua

Таблиця 2 Порівняння  витрат на  різні види палива, рекомендуємих на виробництво 150 кВт   електричної енергії.  Скріншот з  з сайту  ukravtonomgaz.ua

Аналіз таблиць підтвержує, що  виробництво тепла для хлібозаводу тільки за рахунок електричної енергії або дизельного палива є збитковим, в сучасних умовах доцільно використовувати природний газ і в резерві мати пропан-бутанове паливо(SNG). Пелети із деревини по вартості є дійсно самим  дешевим паливом, але його використання технічно ускладнене із за логістики постачання палива необхідної   якості.

В інформаційно-технічному проекті від РІО Марко Пак були розглянуті пропозиції  щодо  сучасних   іноваційних технологій  енергозабезпечення і енергозбереження   виробничих підприємств хлібопекарської галузі і коментарі про доцільність їх застосування в галузі. Розраховуємо, що висвітлена інформація буде корисною при роздумах про функціювання хлібопекарської галузі після закінчення війни.    

Анатолій Пилипенко, технічний оглядач журналу «Хлібний і кондитерський бізнес».