В статті «Перспектива використання круп’яних і бобових культур у хлібопекарській і кондитерській галузях» (журнал «Світ продуктів» №3 за вересень 2024 року), автори обгрунтували доцільність застосування сировини зі злакових круп’яних і бобових культур при виробництві снеків оздоровчого призначення потоковою лінією, основною сировиною для якої служать пластівці з низьким вмістом глікемічного індексу.
Далі докладно розглянемо технологічно-апаратурну схему виробництва пластівців з просяного і гречаного борошна рис.1, що є базовою в технології промислового виробництва оздоровчих продуктів, яку презентував Ігор Коваленко.
Рис.1 Технологічно-апаратурна схема виробництва гречаних і просяних пластівців
Принцип роботи схеми рис. 1.
Просяне або гречане борошно з дозатора 1 безперервно подається в змішувач 3. Одночасно з борошном в нього безперервно подається з дозатора 2 суміш рідких рецептурних компонентів. Сухі та рідкі компоненти змішуються в змішувачі і подаються насосом-живильником 4 безперервно в формуючу машину 7 для прокатування в стрічку, яка безперервно подається в тунельний дегідратор-сушарню 6 для сушіння , потім охолодження на конвеєрі 7 і подріблення на подріблювачі 8.
Тунельний дегідратор – сушарня 6 – це дійсно хороше технічне рішення для отримання пластівців з борошна злакових і бобових культур. Автоматичне управління процесом сушіння до необхідної вологості забеєпечить хрусткість пластівців, а добавки з природної сировини – приємні смакові властивості.
Основним технологічним процесом технологічно-апаратурної схеми рис.1 є безперервне змішування борошна з іншими рідкими інградієнтами в змішувачі поз. 3 з отриманням маси придатної для подальшої термічної обробки в тунельному дегідраторі поз. 6. Для цього розроблено змішувач спеціальної конструкції, який показано фото на початку статті.
Рис.2. Технологічно-апаратурна схема виробництва оздоровчих кондитерських виробів з пластівців без застосування цукру.
Для практичного впровадження технологічно- апаратурні схеми рис.1 і рис. 2 об’єднуються в спільну потокову лінію виробництва продукції оздоровчого призначення.
Анатолій Пилипенко, технічний огляд ач журналу «Світ продуктів».