Технології


Побудова циклічної економіки для пластиків з Milliken



Побудова економіки замкненого циклу потребує системного підходу в зміні принципів дизайну, структур матеріалів, систем управління відходами. Також важливим є партнерство та співпраця компаній всього ланцюжка створення вартості. Досвід компанії Milliken & Company демонструє важливість широкого міжгалузевого співробітництва на шляху до цілей.

Вийти за рамки повсякденного бізнесу

Перехід від моделі лінійної економіки до економіки замкненого циклу (циклічної) має носити системний характер і охоплювати всі складові сфери діяльності сучасного людства. Як підкреслює Дейдре Сандрок, директор зі сталого розвитку підрозділу хімічної промисловості компанії Milliken & Company, «в Milliken ми намагаємося вийти за рамки нашого повсякденного бізнесу та враховувати, який позитивний вплив може мати наша діяльність у світі. Наші цілі до 2025 р. щодо продукції сприяють втіленню принципів замкненого циклу за допомогою внутрішніх оцінок та широкого галузевого співробітництва».

Тому методика внутрішніх оцінок була переглянута компанією: з «Аналіз 100% нових продуктів» з використанням принципів аналізу життєвого циклу на «Аналіз 100% нових продуктів» з використанням оцінки сталості. «Звичайно, принципи аналізу життєвого циклу залишаються важливими, але ми тепер включаємо інші фактори, які дозволяють оцінити вплив нашої продукції комплексно, – пояснює Дейдре Сандрок. – Наприклад, дизайн нашого нового продукту враховує внесок у сталий розвиток у відповідності до цілей ООН, включаючи соціальні наслідки, а не тільки вплив на оточуюче середовище. Наш портфель різноманітних продуктів потребує якісної та кількісної оцінки сталості задля розширення нашого позитивного впливу, а також для чесного погляду на негативні наслідки діяльності компанії».

Збільшити використання переробленого пластику

Не можливо вирішити глобальну проблему пластикових відходів самотужки. Тому Milliken & Company, як і багато інших великих компаній, бере участь у роботі Альянсу з ліквідації пластикових відходів (Alliance to End Plastic Waste, Сінгапур). Це глобальна ініціатива перехресного ланцюга створення цінностей, яка забезпечує основу для компаній, що виготовляють, обробляють, використовують, продають, збирають та перероблюють пластики. Альянс має чітке бачення, як припинити потрапляння пластикових відходів в навколишнє середовище. Одним із способів такого запобігання є виробництво нових продуктів з використанням в рецептурі більшої частки перероблених пластиків.

Наприклад, поліпропілен – один із найбільш часто використовуваних полімерів в світі. Разом з тим, він є одним з найменш перероблюваних після використання. В сегменті ПП-сировини заміна первинних матеріалів переробленим поліпропіленом (rPP) дає належний позитивний ефект для побудови замкненого циклу пластиків. Свій внесок в розвиток використання rPP зробила і компанія Milliken. Її добавка-модифікатор в’язкості DeltaFlow™ дозволяє збільшити швидкість текучості розплаву rPP, роблячи його більш виробничо здатним матеріалом і дозволяючи виробникам використовувати більшу частку

Розширення можливостей використання rPP

В більшості випадків rPP є ненадійним виробничим компонентом з причин забруднення і розбіжностей характеристик різних партій. Вирішити цю проблему можна за рахунок використання добавок-модифікаторів продуктивності лінійки DeltaMax® від Milliken. Ці спеціальні добавки покращує якісні характеристики rPP, дозволяють збільшити швидкість текучості розплаву та покращити ударостійкість. Клієнти компанії, які почали використовувати DeltaMax®, змогли збільшити частку rPP у виробництві без шкоди для якості продукції. 

Для ринку переробленого поліпропілену важливо, що технологічна добавка DeltaMax® є дуже ефективною для змін якісних характеристик вторинної сировини, отриманої від переробки постспоживчих і постіндустріальних пластикових відходів. Добавка здатна підвищити текучість розплаву rPP і ударостійкість матеріалу до рівня показників первинної сировини, а часто – навіть перевищуючи їх. Ця унікальна можливість добавки дозволяє конвертерам включати до 100% rPP без шкоди для продуктивності. При цьому легко досягається точний баланс між рівнем текучості розплаву та ударною в’язкістю. Так модифікатор текучості DeltaMax може збільшити текучість розплаву в 5 разів при збереженні ударостійкості та жорсткості, а модифікатор ударної в’язкості може її збільшити в  рази. Такі можливості добавок дозволяють значно розширити область застосування rPP та збільшити кількість надходження використаних виробів на переробку. Наприклад, окрім відходів ПП-упаковки, тепер можна ефективно виготовляти вторинну поліпропіленову сировину з відходів товарів домашнього вжитку (наприклад, відер, кошиків, сумок),  вуличних меблів, вазонів, штучних газонів, акумуляторних ящиків, автомобільних бамперів, елементів побутової техніки тощо.    

Враховувати завдання вторинної переробки

Збільшення кількості перероблюваних споживчих відходів упаковки починається з розробки матеріалів, які легко перетворюються на багаторазові в рециклінгу. Наприклад, лінійка добавок-освітлювачів Millad® NX® 8000 для поліпропілену компанії Milliken успішно використовується для виробництва міцного, повністю прозорого, легко перероблюваного матеріалу PP NX® UltraClear®. Так, компанія APC Packaging, яка виготовляє різноманітну упаковку, шукала рішення для створення систем крапельниць і флаконів з одного пластикового матеріалу. За завданням, нова система повинна була стати альтернативним рішенням для скляної упаковки. Завдання вдалося виконати завдяки використанню поліпропілену, посиленого Millad® NX® UltraClear®. У результаті бренд-замовник компанії отримав медичну упаковку високої прозорості, належних характеристик міцності та безпеки, і при цьому придатну для переробки.   

Нещодавно ця лінійка добавок Milliken доповнилася розробкою Millad® NX® 8000 ECO, за рахунок якої виробники ПП-продукції можуть в середньому зекономити 10% енергії за рахунок збільшеної продуктивності. Ця добавка повністю відповідає вимогам до переробки відходів пластику в США та Європі. 

Ще один приклад створення упаковки у відповідності до вимог екологічної безпеки – співробітництво  компанії Milliken з брендом Ferrero Rocher. Необхідно було створити прозорі коробки з пластику у відповідності до високих вимог бренду і до вимог сталої упаковки. Milliken спеціально розробила формулу нового поліпропіленового матеріалу високої прозорості, малої маси, придатного для переробки. Додатковими перевагами цього матеріалу для бренду стали: покращена переробка на пакувальних лініях, зменшене використання ресурсів, зниження викидів парникових газів.

Зменшення використання пластику…

… є важливим напрямком економії первинної полімерної сировини, ресурсозбереження та зниження загального впливу індустрії пластиків на клімат. Тонкостінна пластикова упаковка – це вже багаторічний тренд, що вдосконалюється вимогами підвищення безпеки упакованого продукту. Досягнення балансу між зменшенням товщини пластикової упаковки і підвищенням її властивостей по збереженню продукту – особливо складне завдання для сегменту бар’єрних матеріалів. Наприклад, фармацевтична компанія GSK (Великобританія) звернулася до Milliken із проектом зменшення частки пластику в упаковці продукції бренду Advil®.

Milliken виконала завдання за допомогою своєї добавки UltraGuard®, завдяки якій був посилений бар’єр до вологи, кисню, інших негативних для фармацевтичного продукту чинників. Завдяки рішенню компанії бренду вдалося зменшити кількість пластику в 80 млн пляшок на 20%, в еквіваленті – 226,8 тис. т.     

Цифровий паспорт переробки

Правильне сортування відходів упаковки для підвищення об’ємів переробки – це непроста задача. Як член Проекту цифрових водяних знаків, Milliken працює над спрощенням цієї задачі. Проект тестує можливості та ефективність використання штрих-кодів, що непомітні для людського ока, але виявляються за допомогою ідентифікаційних пристроїв. Такі знаки – своєрідний цифровий паспорт упаковки. При скануванні розпізнається матеріал упаковки, і вона направляється на відповідний процес переробки. 

«Ще задовго до того, як сталий розвиток набув рис глобального тренду, наша компанія займалася розробкою та впровадженням енергозберігаючих технологій в секторі переробки пластиків. Надалі сталі інновації зберігатимуть пріоритет у нашій стратегії сталого розвитку, – наголошують спеціалісти компанії Milliken. – Керуючись цим, ми продовжуємо надавати нашим клієнтам рішення, що забезпечують сталість. Тому ми постійно розширюємо наш асортимент сталих рішень в нових пропозиціях із метою дедалі більшого залучення клієнтів і партнерів до побудови кращого майбутнього для пластиків».