Технології


«Енергопостачання в сучасних умовах»: підсумки зустрічей, організованих РІА «Марко Пак»



Нагадаємо, що 22 грудня 2022 р. в Києві відбулася зустріч виробників продуктів харчування, аграрних компаній та ритейлу із розробниками технічних рішень для  постачання і споживання теплової та електричної енергії в сучасних умовах, яку організувала компанія «Марко Пак».

Тоді доповіді двох компаній за рейтингом на YouTube-каналі стали найбільш актуальними  для спеціалістів  хлібопекарської галузі:

ГК «Київхліб». Досвід роботи підприємств групи компаній «Київхліб» за умов аварійного відключення електроенергії;

ТОВ «Оргхарчопромсервіс». Раціональне спалювання природного газу в хлібопекарських печах і перспектива пелет як альтернативного палива природному газу.

16 березня 2023 р. на бізнес-зустрічі «Хлібопекарький Бізнес» було продовжено обговорення актуальних питань започаткованого РІА «Марко Пак»  інформаційно-технічного проекту «Сучасна модель  системи  енергозабезпечення хлібопекарського підприємства».

Панельна дискусія, модератором якої був CEO та акціонер компанії HD-Group Борис Шестопалов, привертає увагу до таких актуальних питань сьогодення як: забезпечення підприємств хлібопекарської галузі основним і резервним паливом, раціональне використання тепла в хлібопекарському виробництві, застосування СЕС і газових генераторів для автономного електропостачання підприємств хлібопекарської галузі.

Учасники цього обговорення підвели підсумки щодо енергопостачання в сучасних умовах підприємств хлібопекарської галузі та висловили деякі побажання:

  • необхідно продовжити розробку раціональних схем споживання теплової й електричної енергії для підприємств хлібопекарської галузі із застосуванням утилізації тепла з хлібопекарських печей, впровадження парогенераторів насиченої пари, вбудованих у конструкцію печей, виходячи із сучасних умов енергозабезпечення підприємств галузі;
  • слід проводити модернізацію систем водопостачання, освітлення, опалення та вентиляції  виробничих приміщень на основі досвіду групи компаній «Київхліб»;
  • основним видом палива для хлібопекарської галузі залишається природний газ, а резервними можуть бути скраплений пропан-бутановий газ і тверде паливо у вигляді пелет.

Чому саме пропан-бутанове паливо може бути в приорітеті?

Видобувається вуглеводневий газ із попутного нафтового газу в процесі переробки нафти на нафтопереробних підприємствах або в газоконденсатних родовищах. Нафтовий газ містить пропан, бутан, етан та інші домішки, але широке використання отримали такі складові, як пропан і бутан. Їх перевага полягає в тому, що вони легко змінюють агрегатний стан (стають рідкими) для транспортування й зберігання, добре випаровуються. Схему створення палива для хлібопекарських печей показано на Рис.1. Отриману пропан-бутанову повітряну суміш називають синтетичним природним газом (SNG), оскільки вона сумісна з природним газом і може замінити його практично в усіх сферах застосування.

Рис. 1. Схема створення пропан-бутанового палива (SNG) для використання в хлібопекарських печах

Основне призначення SNG у світовій практиці – заміна природного газу, що дає можливість швидкого переведення системи газопостачання з одного джерела палива на інше без впливу на режим роботи газоспоживаючого обладнання.

У хлібопекарській галузі цей вид палива є перспективним для застосування при ціні на природний газ не менше 35 тис. грн за 1000 м3. Ось чому зменшення питомих витрат природного газу на виробництво продукції за рахунок його правильного спалення і раціонального використання залишається діючим і приорітетним заходом із енергозбереження  в хлібопекарській галузі.

Щодо засобів автономного електрозабезпечення і власного виробництва електроенергії. Над чим бажано поміркувати?

Журнал «Хлібний і кондитерський бізнес» має інформацію, що, за данними НБУ, в ОЕС України очікується дефіцит потужності (Табл. 1).

Табл. 1. Прогнози дефіциту потужності в ОЕС України, %

Є також інформація, що компанія «Нафтогаз» має наміри постачати газ для виробників електроенергії за ціною, нижчою за ринкову. Залежно від умов поставки – 11-16,5 тис. грн за 1000 м3 (очікується відповідна постанова уряду). У такому випадку вартість енергії в газі (328-493 грн/ГДж) стає у 2,3-3,5 рази нижчою за оптову вартість одиниці енергії в дизельному паливі та в 1,4-1,5 рази нижчою, ніж пропан-бутановому. Якщо це підтвердиться, то масове використання саме газових генераторів у власному виробництві електроенергії підприємств    буде в пріорітеті.

За будь-якого сценарію доцільно практикувати впровадження резервного живлення електричною енергією за рахунок застосування фотоелементних станцій, автономних газових   генераторів у комплекті з ДБЖ, що вирішує проблему енергобезпеки не тільки під час воєнного стану, але й створює умови для їх рентабельної експлуатації в повоєнний період, підвищуючи гнучкість енергосистеми.

Анатолій Пилипенко, технічний оглядач журналу